Topuk Çatlağı

Topuk çatlağı, kişinin sağlığını tehdit eden önemli bir ayak sorunudur. Topuk çatlağı bakımında kesinlikle bir podologdan destek alınmalıdır. Uzman podoloğunuz Avrupa’da geliştirilmiş özel podoloji cihazları ile sizin probleminizin yoğunluğuna bağlı olarak seçeceği uygun aparatlarla işlem yapar.

Deri altındaki yağ tabakasının vücut ağırlığının altında kaldığından ayak derisinin yanlara doğru genişletilerek çatlamaya neden olur. Çatlamalar bir nevi deri yırtığıdır. Derideki çatlaklar şişkin kuru ve yağ eksikliği olan nasır tabakaları sonucu olarak oluşmaktadır. Çatlakların ilerlemesi burada bulunan damarlar sayesinde mikroorganizmaların çatlaklardan vücudun içine ulaşma riski nedeniyle tehlikeli olabilmektedir. Ayrıca burada bulunan açık sinir uçları, çok fazla ağrı hissedilmesine sebep olmaktadır.

Topuk Çatlağı Bakımı

Topuk çatlağı, kişinin sağlığını tehdit eden önemli bir ayak sorunudur. Topuk çatlağı bakımında kesinlikle bir podologdan destek alınmalıdır. Uzman podoloğunuz Avrupa’da geliştirilmiş özel podoloji cihazları ile sizin probleminizin yoğunluğuna bağlı olarak seçeceği uygun aparatlarla işlem yapar. İşlem sürecinde fazlalık olan nasırlaşmış tabaka dikkatlice alınarak basınç azaltılır. Topuk çatlaklarının içleri dahil olmak üzere keratin dokulardan arındırılır. Her uygulama sürecinde olduğu gibi çatlak topuk bakımı da düzenli bakım, takip ve uzmanın önereceği uygun ürünleri düzenli uygulamaktan geçer.

Topuk çatlağı neden olur

Topuk çatlağı neden olur; kişinin uzun süre ayakta kalması, kilo artışlarında, çok ince tabanlı düz ayakkabılar giymek, yürüme sırasında sert zeminlerden alınan travmalar ve şeker hastalarında ayak derisinin kuru olmasından dolayı topuk çatlağına sebep olur.