Tırnak Mantarı

Tırnak mantarı rahatsızlığı olan insanlar, toplumda kendilerini sosyokültürel olarak baskı altında hissederler. Vücut temizliğine gerekli özeni göstermemesi, doğrultusunda mantara sebep olduğu düşüncesi yaygındır. Mantar hijyen eksikliklerinden olduğu gibi bir çok farklı nedenden de kaynaklanabilir. Bu baskı altında hissediş, mantarın önemsenmemesine ve rahatsızlığın çözümünün olumsuz etkilenmesine neden olmaktadır.

Tırnak mantarı rahatsızlığı tırnağın yüzeyinde, renginde, şeklinde bozulma ve kalınlaşma sonucunda bazen kötü koku vermektedir. Tırnak altında ve etrafında ölmüş olan deri parçaları bulunur. Tırnak mantarı, tırnağı kalınlaştırarak bir basınç oluşturur bu basınç ile de tırnak batması tırnak iltihaplarına oluşur. Özellikle diyabet hastalarında dolaşım bozukluğuna bağlı olarak mantar rahatsızlıkları görülmektedir. Bu rahatsızlıklara yani tırnak mantarına karşı dikkat edilmesi ve ayak bakımlarının düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Mantarlı Tırnak

Mantar, ayak ve tırnaklarda en sık rastlanılan sorunlardandır. Özellikle mantarlı tırnak, ayak sağlığı ve estetik görünüm için risk oluşturmaktadır. Tırnak mantarının başlıca sebepleri de ayak derisi üzerinde oluşan mantarın dolaşım yolu veya kaşıma dokunma yolu ile tırnağa sıçraması aynı zamanda tırnak üzerine gelen darbeler sonucunda açılan tırnak altı yaralarında mantar oluşumudur.

Ayak Tırnağı Mantarı

Ayak tırnağı mantarı ile deforme veya batmış tırnak, bağışıklık sisteminin zayıflaması, ayağın uzun zaman ayakkabı içinde nemli ortamda kalan ayak gibi nedenler sonucunda ayak tırnağı mantarı oluşur. Tırnak mantarı kişi için sadece estetik bir problem demek değildir. Tüm vücut için riskli bir durumdur. Tromboflebit (toplar damar iltihabı) sebebine yol açması tırnak mantarının zararlarından biridir. Çözümünde mantarlı doku özel frezlerle temizlenir, mantara karşı haricen uygulanan ürünler verilir. Mantar bakımında ağız yoluyla ilaç kullanamayan hastalar için alternatif bir çözüm yoludur.