Nasır Bakımı

Nasır Nedir?

Nasır nedir, deride oluşan yoğun kalınlaşma diğer adı ile keratinleşmedir. Ayaklarda oluşan en çok karşılaşılan sorunlar arasında yer alır. Nasırlar cilt üzerine üst üste tekrarlanan sürtünmeler ya da sürekli basınç ile gerçekleşir. Sıklıkla, ayakta oluşan ayak nasırı nedeni ayakkabı içinde ayağın oturmayıp hareket etmesidir. El nasırı ise çoğunlukla işlerden oluşan sürtünme ve basınçtan meydana gelir.

Nasır Başlangıcı

Nasır başlangıcı, basınç ve sürtünmenin yoğun olduğu bölgede vücudumuzun kendisini korumak için savunma sistemini devreye sokmasıyla keratin doku artar ve nasır oluşumu başlar. Devam eden basınç ve sürtünme ile daha derinlerde olan kan damar ağı, sinirler ve yeni doku üreten derinlerdeki deri katmanları etkilenir ve ağrı oluşumu başlar. Mevcut kemik deformiteleri, basma kusurları, sıkı ayakkabılar ve yüksek ökçelerin nasır oluşturabilmesine karşılık parmak üstleri, parmak araları, ayak tabanı, topuk altı ya da topuk arkasında nadiren de tırnak altları ve kenarlarında da oluşabilir. Yapılan bazı sporlar sırasında ayakların aldığı darbeler nasırlanma riskini arttırır.

Nasır Belirtileri

Nasır belirtileri çoğunlukla ayak parmakları arasında görülen kalınlaşmış deri tabakası olarak görülür. Şeker hastalarında enfeksiyon ve diğer komplikasyonlar oluşması yüksektir, bu sebeple de uygun bakımın yapılması gereklidir. Podolog Elif Demir Ayak Sağlığı Merkezi ile ilk olarak nasır neden olur sorusuna cevap nasırın neden olduğu baskı tespit edilmektedir. Nasır tabakalar cihaz ile acı vermeden temizlenirken, baskının oluştuğu bölge korunmaya alınarak tekrar oluşması engellenmektedir. Nasır temizliğinde bıçak ,bistüri vb. kesici aletler kullanmak oldukça tehlikelidir. Merkezimizde nasır için özel cihazlar yardımı ile nasır temizlenir ve tekrar oluşmaması için yoğun bir program dahilinde izlenir.

Nasır Neden Olur

Nasır neden olur, Uzun süre ayakta kalmak, sıcak veya sert zeminde yürümek, yüksek kan şekeri seyreden hasta, ölçüsü uygun olmayan ayakkabı veya terlik kullanmak, düz taban ayağına sahip olmak, ayak tırnak batması sayılabilir.