Medikal Ayak Bakımı

Bütün gün boyunca vücut ağırlığının baskısına maruz kalan ve çevresel faktörlerden olumsuz etkilenen ayakların bakımı ve sağlığı, gerek genel sağlık açısından gerekse estetik açıdan önem taşır.

Ayak bakımının yetersiz olması durumunda karşılaşabileceğiniz rahatsızlıkların arasında batık tırnak, nasır, siğil, deri çatlakları, deri sertleşmesi, tırnak ve ayak mantarları ve bunlara bağımlı ayakta oluşan deformasyonlar gelir. Ayaklarda oluşan hastalıkların bakımı pololoji uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Bunlara ek olan şeker hastalarında görülebilen diyabetik ayak rahatsızlığı, insan sağlığının ve yaşam kalitesinin korunabilmesi için çok önem arz etmektedir. Kesinlikle bu tür vakalarda uzman podolog ya da podiatristlere başvurulması son derece önemlidir.

Medikal Ayak Bakımı Yaptırmanın Önemi

Medikal ayak bakımı, podolojik cihazlar kullanılarak tırnak yüzeyinin temizlenmesi ve sertleşmiş derilerin inceltilerek sterilize edilmesini sağlar. Tırnak etlerinin pens kullanılmadan temizlenmesi sağlanarak, pedikür işleminden sonra oluşan pürüzlü görüntünün önüne geçer.

Rutin aralıklarla yapılması gereken medikal ayak bakımı, özellikle spor ya da dans gibi mesleklerle uğraşan insanlar için de önemlidir. Terleme, uzun süre ayakta kalma ya da ayakların aktif kullanıldığı bir yaşantıya sahip olma, ayak problemleri ile karşılaşma riskini artırır. Medikal ayak bakımı yaptırmak, ayak sağlığı ile ilgili oluşabilecek sorunların önüne geçer.