Ayak Terlemesi Çözümü

Ayak terlemesi, rahatsızlık hissine ve kötü kokuya neden olur. Hastaların sosyal yaşamını olumsuz etkileyen ayak terleme rahatsızlığı, genellikle ayak tabanında ve parmakların arasında olur. Ter bezlerinin çok yoğun çalışması ayak terleme rahatsızlığının en sık görülen nedenidir. Bununla birlikte uzun saatler boyunca ayakta çalışma, yanlış çorap ve ayakkabı seçimi de ayağın aşırı terlemesine ve buna bağlı kötü koku oluşumuna neden olur.

Ayak Terleme Çözümü Nasıl Olur?

Ayak terlemesi çözümü iyontoforez ve botoks ile çözüm üretilebilir. İyontoforez uygulamasında, ayakta bulunan ter bezlerine şok etkisi yapılır ve aşırı terleme belirli bir süreliğine geçer. Botoks uygulamasında ise ayak parmaklarına ve tabanına botoks enjeksiyonu yapılarak ter bezlerinin çalışması engellenir. Her iki uygulama da geçici çözüm sağlar. Ayak terleme sorunundan kesin olarak kurtulmak için, ter bezleri ile ilgili uzman podologa danışmanız sizi çözüme ulaşacaktır.

Ayak Terlemesi Sorunu Çözülmezse Ne Olur?

Ayağın aşırı terlemesi, bakteri oluşumunu hızlandırır. Ayak terlemesinin neden olduğu sorunların başında kötü koku geldiği gibi, mantar oluşumu ve egzama gibi deri hastalıkları da oluşur. Bu hastalıkların çözümü, uzman podologlar tarafından yapılmalıdır. Ayak bakımlarının doğru şekilde ve zamanında yapılmaması; mantar, nasır, egzama, topuk sertleşmesi gibi sorunlara neden olabilir.