Ayak Basış Bozuklukları

Ayakta basış bozukluğu olması omurgayı doğrudan etkilediği için, duruş problemlerine neden olabilir. Basış bozukluğu genellikle genetik olarak ortaya çıktığı gibi, yürüme çağında yanlış basış pozisyonlarının belirlenmesi ya da yanlış ayakkabı seçimi nedeniyle de oluşabilir.

Erken dönemde ortaya çıkan basış bozuklukları, özellikle bel ve sırt ağrıları olmak üzere diz ve kalça bölgesinde de ağrılara neden olabilir. Basış bozukluklarının düzeltilmesi için kişiye özel tabanlıkların kullanılması gerekir. Ayak bileği hastalıklarında ya da uzun süre ayakta durarak çalışan insanların kişiye özel tabanlık kullanması ayak basış problemlerinin ortadan kalkmasını sağlar.

Basış Bozuklukları Çözümü Nasıl Olur?

Basış bozukluklarının çözümü için, yürüme analizi ve ayak analizi yapılması gerekir. Hastanın neden basış sorunu yaşadığının tespit edilmesi ve basış sırasında ayak ve kasların hareketinin incelenmesi sonrasında hastalara gerekli çözüm önerileri uygulanabilir. Yürüme analizi sonrasında dışa basma tabanlık, yan basma, içe doğru basma gibi basış bozukluklarına çözüm üretilebilir.

Ayak basış bozuklukları, ayakta bazı hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Ayak tabanında deri sertleşmesi gibi sorunlara neden olan basış bozukluklarına çözüm üretilirken podoloji uygulamalarının yapılması da gerekebilir. Ayak tabanında deri sertleşmesi gibi sorunların ortadan kaldırılması için uzman podologlara danışmak önemlidir.